Borough Elections Notice of Poll


The following candidates remain nominated for election on Thursday 5 May 2022.

The poll in Bearsted ward will be taken together with the poll for Bearsted parish between the hours of 7am and 10pm.

Allington ward

Confirmed candidates

One Councillor will be elected in this ward.

NameAddressDescription Primary signatories Secondary signatories
BURTON
Eve Elizabeth
Maidstone The Conservative Party Candidate Simon J Bourne
Irene O Oxley
Paula E Bryant
Barry S Ginley
Mitu Chowdhury
Evelyn M Bourne
David J Oxley
David J Bryant
George P J Young
Rafa Chowdhury
MCDONALD
Ian Francis Stewart
10 Douglas Road
Maidstone
Kent
ME16 8ES
Green Party Oliver Watts
Trudi Garner
Philippa St.George
Melissa P T Hind
Jonnie F Battell
Anna-Liesa Watts
Sean R Carter
Mark J C Palmer
Patricia A Clow
Christine M Battell
RANDALL
John Edward 
Ferndale Villa
Station Road
Staplehurst
Tonbridge
Kent
TN12 0QG
Labour Party Richard S Chapman
Patrick Coates
Peter G Lloyd
Margaret H J Taylor
Alison L Muir
Elizabeth Chapman
Richard Coates
Richard J Taylor
Marianna R Poliszczuk
Wendy F Hollands
WILKINSON
Thomas Frederick 
17 Brunell Close
Maidstone
Kent
ME16 0YW
Liberal Democrats Daniel S Daley
Ann M Daley
Margaret J C Sands
Michael R Brown
Valerie E Severn
Cynthia E Robertson
Pauline V Stone
Judy M Brown
David R Severn
Valerie M Blackman

Polling stations

Address Station number Registration numbers served
Allington Community Association
Castle Road
Allington
1 A-1 to A-2540
St Nicholas Church Hall
Poplar Grove
Allington
2 AA-1 to AA-1868
St Nicholas Church Hall
Poplar Grove
Allington
3 AA-1869 to AA-3753

Bearsted ward

Confirmed candidates

One Councillor will be elected in this ward.

NameAddressDescription Primary signatories Secondary signatories
CHITTENDEN
Ian Stephen
2 Blakeney Close
Bearsted
Maidstone
Kent
ME14 4QF
Liberal Democrats Stephen C Oakes
Mike Palmby
Anthony Extance
Jonathan M Attaway
Patricia A Richards
Anne Oakes
Susan M Palmby
John Monkhouse
Clive Richards
Sheila J Chittenden
KNATCHBULL
Sandra Francis 
Maidstone The Conservative Party Candidate Valerie E Springett
Delia E Roberts
Richard S Ash
Peter V Schmoeger
Roger E Vidler
Michael R H Cuming
Malcolm J Kersey
Graham Norton
Jacqueline L Preston
Ryan G Springett
OLIVER
Ciaran Dominic
Beeches
75 Roseacre Lane
Bearsted
Maidstone
Kent
ME14 4JG
Green Party Rachel J Oliver
Dawn E Cornwall
David E Griggs
Mark J Reeves
John E Simpson
Jill Shepherd
David J Hyde
Amy L Kennedy
Kwok F Yau
Carol A Sayer

Polling stations

Address Station number Registration numbers served
King George V Memorial Hall
Manor Rise
Bearsted
4 C-1 to C-1765
Madginford Hall
Egremont Road
Bearsted
5 CA-1 to CA-1842
Madginford Hall
Egremont Road
Bearsted
6 CA-1843 to CA-3571
Women`s Institute
The Street
Bearsted
7 CC-1 to CC-1235

Boxley ward

Confirmed candidates

One Councillor will be elected in this ward.

NameAddressDescription Primary signatories Secondary signatories
HINDER
Bob
8 The Spinney
Walderslade
Chatham
Kent
ME5 9JP
The Conservative Party Candidate Anne Brindle
Ann Spain
Mary D Davies
Ann Napier
Daniel J A Green
Ivor H Davies
Robert J Spain
Angela Roy
Caroline S Green
Linda A Collingwood
PARR
Susan Theresa
Maidstone Green Party Judith S Sweatman
Jane E Cornwell
Tony Thompson
Renate J Brown
Lindsay V Bowring Coombe
Claire Pope
Debbie Hounsell
Anthony V R Hedges
Robert L Masters
Matthew A Weeden
THOMPSON
Michael
105 Lee Heights
Bambridge Court
Maidstone
Kent
ME14 2LD
Liberal Democrats Christopher B Sheppard
Maureen A Miller
Rosalind J Cullen
Brenda J Burgess
Catherine R Taylor
Joan Phillips
Michael J Miller
Joe Brett
Philip I Perry
Nicola Mitton

Polling stations

Address Station number Registration numbers served
Boxley Church
The Street
Boxley
8 E-1 to E-166
Tyland Barn
Tyland Lane
Sandling
9 EA-2 to EA-675
Grove Green Community Centre
Penhurst Close
Weavering
10 EB-1 to EB-2614
Grove Green Community Centre
Penhurst Close
Weavering
10 EBX-1 to EBX-28
Beechen Hall
Wildfell Close
Walderslade
11 EC-1 to EC-2860
Bredhurst Village Hall
Bredhurst
Gillingham
12 ED-1 to ED-363

Bridge ward

Confirmed candidates

One Councillor will be elected in this ward.

NameAddressDescription Primary signatories Secondary signatories
CHOWDHURY
Mitu
27 Maxwell Drive
Maidstone
Kent
ME16 0QA
The Conservative Party Candidate Brian Moss
Richard B Ratcliffe
Mary J Ratcliffe
Waliur Chowdhury
Ross E Purle
Patricia Moss
Jane Coyne
Pamela J Ratcliffe
Jonathan R G Purle
Nasim B Choudhury
JEFFERY
Stuart Robert
82 Buckland Road
Maidstone
Kent
ME16 0SD
Green Party Dawn B Jeffery
Ross W H MacKay
Jacqueline L Smith
Kevin A Skinner
Denise E Wright
Paul D Heather
Gary Smith
Michael Griffiths
Kathryn Skinner
Donna L Greenan
PASSMORE
Chris
Scraces
Rectory Lane
Barming
Maidstone
Kent
ME16 9NE
Liberal Democrats Veronica Harris
Dorothy A Weedon
John G G Richards
Maureen Cocks
Thomas F Wilkinson
Peter J Harris
Dorothy A Weedon
John G G Richards
Maureen Cocks
Thomas F Wilkinson
REAY
David John
Flat E
15 Buckland Hill
Maidstone
Kent
ME16 0SG
Labour Party Bruce Heald
Michael R Jope
Alexander J Jibb
Patrick Condren
Jacqueline A Brown
John R Davidson
Carmel A Jope
Ailsa G Newberry
Steven J Sharkey
Nigel A E Brown

Polling stations

Address Station number Registration numbers served
The Church of Jesus Christ of Latter Day Saints
London Road
Maidstone
13 F-1 to F-2922
The Church of Jesus Christ of Latter Day Saints
London Road
Maidstone
14 FA-1 to FA-2016

Coxheath and Hunton ward

Confirmed candidates

One Councillor will be elected in this ward.

NameAddressDescription Primary signatories Secondary signatories
KEHILY
Claire Louise
10 Amshurst Villas
Gallants Lane
East Farleigh
Maidstone
Kent
ME15 0LQ
Green Party Margaret I Shepherd-Foster
Sophie E G Everest
Pauline Wooster
Gary M Taylor
Jacqueline A Pearson
Mark A Kehily
Brenda Vanner
Paul T Wooster
Naomi L Evans
Martin C Pearson
PARFITT-REID
Lottie
Maidstone The Conservative Party Candidate John A Wilson
Simon N Webb
Patricia Gerrish
Janet E Bushnell
David F Mann
Brenda F Wilson
Patrick V Gerrish
John A Bushnell
Lisa L Mann
Georgina E Flisher
WALES
Simon David
24 Cornwall Close
Maidstone
Kent
ME15 8HY
Liberal Democrats Richard V Webb
Jessica M Parnham
Graham L Hogan
Roger E Stevens
Clifford H White
Rebecca K Parnham
Irene J Wimsett
Geoffrey F C Brinklow
Muriel Stevens
Gillian M White

Polling stations

Address Station number Registration numbers served
Coxheath Village Hall
Stockett Lane
Coxheath
15 G-1 to G-1956/1
Coxheath Village Hall
Stockett Lane
Coxheath
16 G-1957 to G-3883
Old School Hall
Lower Road
East Farleigh
17 GA-1 to GA-1190
Hunton Village Hall
West Street
Hunton
18 GB-1 to GB-542
Linton Village Hall
Linton Hill
Linton
19 GC-1 to GC-472
All Saints Church
Church Lane
West Farleigh
20 GD-1 to GD-426

East ward

Confirmed candidates

One Councillor will be elected in this ward.

NameAddressDescription Primary signatories Secondary signatories
CONYARD
Richard John Walter
46 Holland Road
Maidstone
Kent
ME14 1UT
Liberal Democrats Anthony Duncan
Marek D Bitowski-Smith
Daniel Brown
Alan Tuffield
Andrew W Keynes
Nicola L Stead
Adrian B L Stead
Graham N Wood
Nina L Watts
Paula A Neale
FISSENDEN
Nikki
70 Holland Road
Maidstone
Kent
ME14 1UT
Independent Kathryn F Harris
Carolyn S Cox
Richard G Collins
Jacqueline A Qureshi
Barbara Sawik
Mark S Williams
Michelle Hastie
Edward A A Collins
Kevin D N Field
Paul Haynes
GREENAN
Donna Louise
56 Scotney Gardens
St Peters Street
Maidstone
Kent
ME16 0GR
Green Party Kevin Board
Rachel E Hughes
Angie Buterin
Tammy N J Woods
Anthony M Sayce
Ruhul Q Tarafder
Alison Winchester
Jonathan Barnes
Pauline I Hilden
John F Jenner
REID
James Howard Treloar
1 Elm View
Thorn Road
Marden
Tonbridge
Kent
TN12 9LW
The Conservative Party Candidate Susan D Dishman
Anthea M Sheridan
Stephen Matthews
Kathleen E Wittwer
Anthony G Hawkes
Ellen Purvis
Roger C H Sheridan
Paul J Leipnik
Samuel C Wittwer
Philip C Hooper

Polling stations

Address Station number Registration numbers served
St Lukes Church Hall
Foley Street
Maidstone
21 J-1 to J-1849
St Lukes Church Hall
Foley Street
Maidstone
22 J-1849/1 to J-3678
Vinters Community Centre
Aldon Close
Vinters Park
23 JA-1 to JA-2465
Vinters Community Centre
Aldon Close
Vinters Park
24 JBX-1 to JBX-321

Fant ward

Confirmed candidates

One Councillor will be elected in this ward.

NameAddressDescription Primary signatories Secondary signatories
BATT
Julia
34 Charlton Street
Maidstone
Kent
ME16 8LA
Liberal Democrats Scarlett E Baker
Ryan Batt
Lisa Morton
Mary P Mckearney
Neisha Crichton
Alan S Morton
Angela Butler
Hugh O Mckearney
Sandie Simes
Anthony Davis
HARPER
Paul
Little Oaks
68 Oakwood Road
Maidstone
Kent
ME16 8AL
Labour Party Karin D'Souza
Derek A Swan
Miriam Owen
Geoffrey N Willcox
Michael Costello
Keith Adkinson
Gareth D Owen
Sally A Willcox
Margaret E Costello
Tessa J Saunders
MILHAM
Kimberley Joan
90 Lower Fant Road
Maidstone
Kent
ME16 8EA
Green Party Anne Fraser
Emma Bond
James P Grieve
Zebadee M Everts
Lauren E Wren
Sarah J Bailey
Robin S Day
Barbara J Day
Johanna M Higgins
Daniel A Wren
MUSINDO
Jaison
Maidstone The Conservative Party Candidate Stephen J A Paine
Manoj Mathew
Laura Kennedy
Andrew T Holmes
Barrie C Pilcher
Victoria L Paine
Somini Mathew
David P Kennedy
Terrence M Boardman
Wendy C Pilcher

Polling stations

Address Station number Registration numbers served
Grange Moor Hotel
St Michaels Road
Maidstone
24 K-1 to K-2116
Grange Moor Hotel
St Michaels Road
Maidstone
25 K-2117 to K-4162
Fant Hall
Fant Lane
Maidstone
26 KA-1 to KA-2990

Harrietsham and Lenham

Confirmed candidates

One Councillor will be elected in this ward.

NameAddressDescription Primary signatories Secondary signatories
LUCK
Sasha
Maidstone The Conservative Party Candidate John A Boyd
Mervyn H A Hughes
Khemmarassamee Pamornsaneyanan
Hannah Folkard
Karen Newman
Peter Dodds
Bernice R Hughes
Ian K Roscoe
Caroline S Dodds
Mark Newman
SAMS
Janetta
Uplands
Hogbarn Lane
Harrietsham
Maidstone
Kent
ME17 1NZ
Independent Kathleen J Hales
Katrina A Hammond
Russell Young
John S Britt
Frederick T Turnham
Marshall P Osborne
Jill B Bishop
Katherine M Stansfield
Sharon A Prior
Paul A Hicks

Polling stations

Address Station number Registration numbers served
Harrietsham Village Hall
Church Road
Harrietsham
27 L-1 to L-2616
Lenham Community Centre
Groom Way
Lenham
28 LA-1 to LA-2113
Lenham Community Centre
Groom Way
Lenham
28 LB-1 to LB-96
Platts Heath Village Hall
School Lane
Platts Heath
29 LC-1 to LC-733

Headcorn ward

Confirmed candidates

One Councillor will be elected in this ward.

NameAddressDescription Primary signatories Secondary signatories
BARWICK
Sarah Joan
7 Lodge Gardens
Ulcombe
Maidstone
Kent
ME17 1DZ
Labour Party Alexander U Barwick
Paula Greening
Howard C B Wilding
Jack L Stickings
Jessica Sprigg
Sarah Clemons
Janice L Wilding
Matthew A Jones
Anna L Maskell
James D Sprigg
EAGLE
Derek Roy
Maidstone Green Party June E Thomason
Vanessa Pemble-Smith
John B M Nelson
William G Dickins
Christine H Crosbie
Peter G Thomason
Andrew N Smith
Lisa J Nelson
Ciaran R Lewis
James Sutherland
RICHARDS
Martin Hougaard
Maidstone Liberal Democrats Pernille H Richards
Sharon L B Gradwell
Jane E Dolphin
Rosemary J Talbot
Andrew Redman
Christopher J Jesson
Mark J Gradwell
Clive W Talbot
Peter Koenig
Sarah Redman
ROUND
Martin Crispian Tinniswood
60 Oak Lane
Headcorn
Ashford
Kent
TN27 9TB
The Conservative Party Candidate Nicholas Lawrence
Rosamund Day
Peter J Titchener
Ronald B W Galton
John D Mather
Amanda J Lawrence
Alan M Day
Catriona E Titchener
Zygmunt A S Trzebinski
Clifford A Stossel

Polling stations

Address Station number Registration numbers served
Grafty Green Village Hall
Church Road
Grafty Green
30 M-1 to M-416
Filmer Hall
Church Lane
East Sutton
31 MA-1 to MA-213
Headcorn Baptist Church
1 Station Road
Headcorn
32 MB-1 to MB-155
Headcorn Baptist Church
1 Station Road
Headcorn
32 MC-1 to MC-3274
Ulcombe Village Hall
Headcorn Road
Ulcombe
33 MD-1 to MD-691

Heath ward

Confirmed candidates

One Councillor will be elected in this ward.

NameAddressDescription Primary signatories Secondary signatories
BUTLER
Gary
29 Somerset Road
Maidstone
Kent
ME15 7EJ
Independent Mark A Perry
Philip J Brimsted
Kelsey V Stewart
Ella Y Gilks
Graham John Taylor
Yolande H Raymen
Jamieleigh Mace
Natalie Gilks
Oliver M Downey
Rosemary Anne Taylor
KIMMANCE
Ashleigh John Joseph
4 Nicholas Close
Maidstone
Kent
ME16 9PN
Liberal Democrats Mark J Walsh
Jack-John Kimmance
Nicola A Robb
Laura M J Gough
Danny C Walsh
Sharon E Walsh
Antonio J E Rodrigues
Nicholas I Gough
Karen L Barnes
Kellie Stamp
RAI
Angel
15 Oaken Wood Drive
Maidstone
Kent
ME16 9FE
The Conservative Party Candidate Peter D Holmes
Raj K Ghale
Analisa Ghale
Alex Subba
Angela Cornelius
Dil K Rai
Leena D Gurung Ghale
Sakuntala Gurung
William Cornelius
Petra Thorp
SWAN
Derek Arthur
56 Florence Road
Maidstone
Kent
ME16 8EL
Labour Party Paul Harper
Patricia A Whitby
Janet C Kehily
Stephen A Lamb
Richard J Cook
Mark C Standen
Malcolm I Peet
Sinead J McMenemy
Andrew S Lamb
Janet Anderson
WHITE
Matthew Charles
Flat 26 Brenchley House
123-135 Week Street
Maidstone
Kent
ME14 1FX
Green Party Simon E Prendergast
Adam G W Taylor
Stephen M Howard
Bethany J Warman
Tyler S Towner
Oliver D Prendergast
Katie E Bell
Alexander D Moir
Johnathan R M Jones
Taylor J Harbison

Polling stations

Address Station number Registration numbers served
Beechwood Community Hall
Tarragon Road
Barming
34 N-1 to N-1462
Barming Village Hall
Heath Road
Maidstone
35 NA-1 to NA-2001
St Andrews Church Hall
St Andrews Road
Maidstone
36 NB-1 to NB-1544

High Street ward

Confirmed candidates

One Councillor will be elected in this ward.

NameAddressDescription Primary signatories Secondary signatories
CHEESEMAN
Steven Mark
Maidstone Green Party Emily C Barwell-Best
Karen Hill
Trevor C Mattingley
Emma L Colhoun
Matthew White
Charles Hill
Kathleen J Mattingley
Wai Hung Alvin Jim
Uwaila Uwaechia
Zachary R Evans
COATES
Richard John
8 Chilham Road
Maidstone
Kent
ME16 0PE
Labour Party Alan Frier
Peter R Richards
Margaret A Bell
Jacqueline Beardwell
Robert K Ogilvy
Wendy A Frier
Sally Richards
Barry T Beardwell
Keith M Ogilvy
Mark J Tolputt
ENGLISH
Clive Andrew
19 Mote Avenue
Maidstone
Kent
ME15 7SU
Liberal Democrats David S Naghi
Ronald D Burn
Hilary E Yorke
Michael J Marriott
Robert W Drury
Olga C D'Silva
Raymond J Yorke
Ruth M Marriott
Mavis Drury
Jacqueline A Kilbourne
STEPHENSON
Dani
Maidstone The Conservative Party Candidate Amy E King-Cox
David R Collins
Raymonde G Collings
Thomas I B Cannon
Tallulah B Rennie
Douglas Clark
Emma C Barrington
Inga Tomsone-Eversone
Eleanor Grimshaw
Vikki Corlett

Polling stations

Address Station number Registration numbers served
The Maidstone Baptist Church
Knightrider Street
Maidstone
37 OA-1 to OA-2108
The Friends Meeting House
170 Union Street
Maidstone
38 OB-1 to OB-1369/1
Bob Prowse Health Club
Armstrong Road
Maidstone
39 OC-1 to OC-2155
St Philip`s Church Hall
Waterloo Street
Maidstone
40 OO-1 to OO-2061

Marden and Yalding ward

Confirmed candidates

One Councillor will be elected in this ward.

NameAddressDescription Primary signatories Secondary signatories
BURTON
David Christopher
Mother Goose Cottage
Golden Acres Farm
Headcorn Road
Sutton Valence
Maidstone
Kent
ME17 3EL
The Conservative Party Candidate Claudine Russell
Annabelle J Blackmore
Christopher J Thorpe
Christopher Prince
Sarah McKee
Charlotte L Parfitt-Reid
Andrea M Thorpe
Patricia A King
Tristan Russell
Matthew T Burton
SUMMERSGILL
Mick
Grafton
East Street
Hunton
Maidstone
Kent
ME15 0RA
Green Party Peter K Charge
Jonathan M Goda
Howard Courtley
Cheryl D Charge
Timothy D Chapman
Julian H Blundy
Anthony K Drewe
Emma K Findlay
Kevin W Back
Amy Westgate
WHITLOCK
Alwyn Morgan
26 Prospect Place
Maidstone
Kent
ME16 8EG
Labour Party Ronald J Haynes
Bonnitta P R Miles-Gladman
Brenda Haynes
Seth C Gulliver
Oscar Z Carson
Christine H Davies
Stephen D J Miles-Gladman
Julie T Morris
Andrew P Watson
Oliver Swann

Polling stations

Address Station number Registration numbers served
Laddingford Church Hall
Claygate Road
Laddingford
41 RA-1 to RA-508
Marden Memorial Hall
Goudhurst Road
Marden
42 RB-1 to RB-2028
Marden Memorial Hall
Goudhurst Road
Marden
43 RB-2029 to RB-3766
Nettlestead Village Hall
Maidstone Road
Nettlestead
44 RC-1 to RC-698
Yalding Village Hall
Lyngs Close
Yalding
45 RD-1 to RD-1544
St Margarets Collier Street School
Collier Street
Tonbridge
46 RR-1 to RR-686

North ward

Confirmed candidates

One Councillor will be elected in this ward.

NameAddressDescription Primary signatories Secondary signatories
BURNS
Jo
6 Finch Court
Maidstone
Kent
ME14 2FD
Labour Party Daniel R Wilkinson
Isabella G McMahon
Lisa T Jones
Elaine K Hitch
Katie L Idle
Maureen Cleator
Ian K Cleator
Stephen G Jones
William J Parsons
Jenna L Goddard
HAHNEFELD
Scott
25 Radnor Close
Maidstone
Kent
ME14 2PW
The Conservative Party Candidate Joan P Tree
Sally Nicholson
Michael Nicholson
Michael J Wakley
Robert G Green
Jeffrey A Tree
Derek Nicholson
Louise A C Dobing
Caroline Moore
Rosemary Green
HARWOOD
Tony Peter
22 Littlebourne Road
Maidstone
Kent
ME14 5QP
Liberal Democrats Ingeborg Paul
Andrew F Cockersole
David P Pettitt
Jennifer Paterson
John H Marsden
Subhendu Paul
Kay Pettitt
Ann E Prior
Ian Paterson
Elizabeth A Marsden
THOMPSON
Stephen Roy
56 Whitmore Street
Maidstone
Kent
ME16 8JU
Green Party Zoie L Pritchard
Jeffrey F C Ley
Mary A Tasker
Richard Pitcher
Ramona Hanusch
Philip I Thomas
David Tasker
Pauline A Sonmez
Francesca Pitcher
Eugen Hanusch

Polling stations

Address Station number Registration numbers served
Portacabin at Dickens Road Car Park
Dickens Road
Ringlestone
47 SA-1 to SA-2050
St Paul`s Church Hall
Boxley Road
Maidstone
48 SS-1 to SS-2313
St Paul`s Church Hall
Boxley Road
Maidstone
49 SS-2314 to SS-4512

Park Wood ward

Confirmed candidates

One Councillor will be elected in this ward.

NameAddressDescription Primary signatories Secondary signatories
FIELD
Rob
23 Snowdon Avenue
Maidstone
Kent
ME14 5NW
Liberal Democrats Sydney W Douglas
Jake J Maytum
Victoria M Giles
Deborah Tolley
Mandy J Thayer-Makey
Jason Maylum
Terence L Prior
Leah M Thomas
Douglas A Makey
Craig S Arthur
GRAYMEAD
Jaime Matthew
Maidstone The Conservative Party Candidate Alex D Geeves
Karon L Graymead
Linda B Weeks
Terence E Simmons
Georgina L Hayward
Vikki L Geeves
Roger M Graymead
Susan K Simmons
Joshua P Hayward
David R Wood
JESSEL
Caroline Rosemary
Wierton Cottage
Wierton Hill
Boughton Monchelsea
Maidstone
Kent
ME17 4JT
Green Party Susan E Pritchard
Ciona Taylor
Heather Mitchell
Jayne Tillman
Elizabeth Brockwell
Alex Leiper
Barbara J O`Connor
Joan S Franks
Ian Franks
Christine P Coleman
WILKINSON
Dan
6 Finch Court
Maidstone
Kent
ME14 2FD
Labour Party James Whitton
Susan J Fraser-Mackintosh
Tsi F Angwafo
Benjamin Acheampong
Kenneth I Cross
Marsh G B Todd
Jacqueline P Fuller
Gillian Annan
Jane E Easton
Robert J Small

Polling stations

Address Station number Registration numbers served
Christchurch Hall
Wallis Avenue
Parkwood
50 UA-1 to UA-2347
Christchurch Hall
Wallis Avenue
Parkwood
50 UC-1 to UC-345
Heather House
Bicknor Road
Parkwood
51 UB-1 to UB-1349
Christchurch Hall
Wallis Avenue
Parkwood
52 UX-1 to UX-1052
Langley Park Primary Academy
Edmett Way
Maidstone
53 UZ-1 to UZ-970

Shepway North ward

Confirmed candidates

One Councillor will be elected in this ward.

NameAddressDescription Primary signatories Secondary signatories
BARTLETT
Alan
Maidstone The Conservative Party Candidate Colin A Curtis
Anthony C Smith
Hollie A Soupe
Jamie S Webster
Marion A Moffat
Stephen R Skipp
Patricia E Johns
Lorraine Webster
Janice D Davis
Martin C Scott
BUTLER
Melanie
29 Somerset Road
Maidstone
Kent
ME15 7EJ
Independent Gary Butler
Ivan P Bannister
Nicola L Critchell
Brian Gasson
Mary E Mercer
Sophie Butler
Susan Bannister
Jason L Critchell
Phillip J Mercer
Linda A Wood
HIGSON
Joe
8 Groombridge Square
Maidstone
Kent
ME15 8TR
Liberal Democrats Karen A Fitzpatrick
Joan R O`Rourke
David J Cane
Pamela M Allan
Andrea D Parris
Ian L Fitzpatrick
Malcolm M Allan
Lisa S Cane
Michael G Parris
Brian D Moore
MORGAN
Henry Lewis Gwion
Maidstone Labour Party Alan Jessop
Uttam K Sherchan
Marion J Austin
Veronica M Langlands
Janet Dillon
Rita Jessop
Matthew S Clifton
Demi Tanton
Adam L Wright
Victor A Dillon
MUGGERIDGE
Stephen Fraser
150 South Park Road
Maidstone
Kent
ME15 7AJ
Green Party Janet R Richards
Jackie Morrison
Christine Hodges
David Nicholson
Wendy Leatt
Ian D Fowler
Christopher D Hodges
Lee R Garrett
Julie Ann Luck
Martin G Wenzel

Polling stations

Address Station number Registration numbers served
Greenfields Community Primary School
Oxford Road
Maidstone
54 V-1 to V-1254
Shepway Youth and Community Centre
Cumberland Avenue
Shepway
55 VA-1 to VA-1995
Parkway C P School
Park Way
Maidstone
56 VB-1 to VB-2260
Grace Community Church
Grove Road
Mangravet
57 VC-1 to VC-1012

Shepway South ward

Confirmed candidates

One Councillor will be elected in this ward.

NameAddressDescription Primary signatories Secondary signatories
BARNED
John Raymond
56 Maidstone Road
Lenham
Maidstone
Kent
ME17 2QJ
The Conservative Party Candidate Peter T J Bonner
Carol M Roberts
April J Brown
Marion A Ring
Sarah A Diomede
Lynda Bonner
John S Roberts
Mason A D Thorpe
Damian E Diomede
Richard A Ring
CLEATOR
Maureen
114 Hillary Road
Maidstone
Kent
ME14 2BS
Labour Party Theresa R Lyons
Anne Chilton
George Woollard
Valerie Jacobs
Rebekah Bryant
Dawn M Smith
Jean Mason
Jean Harris
Peter K Oliver
Aneurin Z D`Souza
RUSTEM
Lawrence
30 Willington Green
Maidstone
Kent
ME15 8AY
British Democrats Michaela Franks
Helen Ralph
Brenda Rose
David E Ealden
Mark J Mace
Stephenie J Rose
Michael J Brooks
Aaron G Parks
Tessa H Cattermole
Linda F Jell
SAMME
Geoff
6 Weyhill Close
Maidstone
Kent
ME14 5SQ
Liberal Democrats Josef M Higson
Simon D Wales
Linda L Stevens
Martin A J Loy
David B Critchell
Robyn E Higson
Brian J Smith-Lowther
Ann Russell
Carol P Critchell
Niomi Jenner

Polling stations

Address Station number Registration numbers served
Reculver Walk Day Centre
Reculver Walk
Senacre
58 W-1 to W-1790
St Martin`s Church Hall
Northumberland Road
Maidstone
59 WA-1 to WA-2375/3

South ward

Confirmed candidates

One Councillor will be elected in this ward.

NameAddressDescription Primary signatories Secondary signatories
MILHAM
Simon
90 Lower Fant Road
Maidstone
Kent
ME16 8EA
Green Party Emma L Smith
Donald C Andrews
David J Turnbull
Melanie R Walsh
Michael A Ells
Wayne Smith
Kenneth J Mendes
Barbara J Springett
Adele Smith
Vivienne Ells
MORTIMER
Derek John
Tunbridge Wells Liberal Democrats Brian E Clark
Patricia E Broad
Daniel S Broad
Maureen A Stacey
Leighanne Wilby
Paul J Wilby
Stephen T Broad
Ronald T W Stacey
Tony R Hemsted
Dennis W Usmar
RANDALL
Marlyn
Ferndale Villa
Station Road
Staplehurst
Tonbridge
Kent
TN12 0QG
Labour Party John M Hughes
Ellen Slater
Ann L Cooper
Cliff Ellis
Alan Hayward
Alan Cooper
Lynn Hughes
Audrey D Clarke
Pamela J G Hayward
Steen R Joffe
THOMAS
Paul Guy
Maidstone The Conservative Party Candidate Joanne D Thomas
Alan R Chell
Susan J Hillier
Stuart Thomson
Michael J Johnson
Rebecca J Smith
Brenda M Chell
Anthony J Hillier
Alan J Smith
Janice L Johnson

Polling stations

Address Station number Registration numbers served
YMCA
Melrose Close
Maidstone
60 XA-1 to XA-2014
Tovil Community Centre
Barfreston Close
Maidstone
61 XB-1 to XB-2114
Maidstone Hockey Club
Armstrong Road
Maidstone
62 XC-1 to XC-1079
Maidstone Hockey Club
Armstrong Road
Maidstone
62 XD-1 to XD-676
The Vine
Boughton Lane
Loose
63 XX-1 to XX-1536

Staplehurst ward

Confirmed candidates

One Councillor will be elected in this ward.

NameAddressDescription Primary signatories Secondary signatories
PERRY
John Anthony
Couchman Green Barn
Couchman Green Lane
Staplehurst
Tonbridge
Kent
TN12 0RR
The Conservative Party Candidate Louise E Brice
Colin F Bowden
John Houghton
Susan J M Linaker
Nicholas J Brice
Janet P Perry
Janet A Bowden
Rosemary A Houghton
Paul Linaker
Shirley E Roche
SHEPHERD-FOSTER
Meg
33 Clock House Rise
Coxheath
Maidstone
Kent
ME17 4GS
Green Party Karen P Alford
Edith E Day
Stephanie Jenkins
Norma J Cloude
Teresa J Johnson
Frank Cole
William J E Patmore
Patrick J N Duncan
Susan M Lawrence
Shirley Monger
SILKIN
Rory Lewis Frederick
1 Vine House
High Street
Staplehurst
Tonbridge
Kent
TN12 0AR
Labour Party Mary V Shaw
Andrew Watkinson
John E Randall
Caroline E Highwood
Nicola Lawson
Patricia J Watkinson
Graeme Smith
Mark Dawson
Shirley R Saunders
Stella M Randall

Polling stations

Address Station Number Electoral Registration Numbers Served
Staplehurst Village Centre
High Street
Staplehurst
64 YA-1 to YA-2736
Staplehurst Village Centre
High Street
Staplehurst
65 YA-2737 to YA-5307

Dated Tuesday 26 April 2021.

Alison Broom
Returning Officer